Product Recycling Fund
The price of this item includes a contribution to a Product recycling fund to ensure that waste electrical and electronic equipment is collected and recycled in a responsible manner.

TADY ROSTE NADĚJE

Klimatické změny a špatné hospodaření s vodou je pro mnoho pěstitelů bavlny v Indii opravdovou pohromou. Mnoho z nich ale začíná přecházet na ekologické metody.

Udržitelná bavlna: IKEA vypráví příběh

Bavlna je nejoblíbenější přírodní látka na světě, ale pro lidi i přírodu je její výroba poměrně náročná. Často se pěstuje v oblastech, kterým hrozí sucha, a její produkce navíc vyžaduje hodně vody. Obyčejná bavlna se také pěstuje za pomoci umělých hnojiv a pesticidů, které ji chrání před hmyzem, nemocemi a plevelem. b>

IKEA tradiční bavlnu nezatracuje, ale spíše se snaží hledat způsoby, jak dopad její výroby na životní prostředí změnšit. IKEA cotton project manager Pramod Singh v Indii k tomu dodává, že spotřeba bavlny společností IKEA je velká, a proto bylo třeba něco s její výrobou udělat. V roce 2005 proto IKEA začala spolupracovat s WWF, aby tak působila na prosté farmáře v Indii a Pakistánu a inspirovala je k tomu, aby bavlnu pěstovali šetrnějším způsobem.

Společné projekty nyní zahrnují partnery ve dvou zemích. Stále více farmářů získává školení a učí se, jak dopad na životní prostředí co nejvíce omezit při současném zachování výnosů sklizně a zvýšení zisků. A tito farmáři na oplátku přivádějí nové farmáře. Podle Pramoda se teď projektu účastní asi kolem 60 000 farmářů a výsledky jsou opravdu přesvědčivé.

Podle odhadů WWF se díky projektu počet používaných chemických látek snížil o polovinu a počet umělých hnojiv o 30 procent. Spotřeba vody se také snížila o polovinu a zisky farmářů se zároveň zvýšily zhruba o 40 procent. Podle Pramoda je dlouhodobým cílem, aby veškerá bavlna používaná v obchodním domě IKEA pocházela z této šetrné produkce. Bude to ještě nějakou dobu trvat, ale projekt se vyvíjí dobře.
Jádrem této úspěšné revoluce jsou ale sami farmáři, a hlavně proto je úspěšná.

Připojte se nyní

Nejste členem? Přidejte se nyní.

Zaregistrujte se

  • Výhodné ceny výrobků pro členy IKEA FAMILY
  • Časopis IKEA FAMILY LIVE zadarmo
  • Pozvánky na akce

Reportáž IKEA

 

Peter Ödegaard využil své letité zkušenosti k návrhu nádherného sortimentu váz a květin. Nyní se navíc s vámi podělí o skvělé tipy, jak květiny ve vázách aranžovat…

Čtěte více

Časopis zdarma

Skvělé nápady zdarma čtyřikrát do roka

Inspirace, nápady a šikovné tipy, rady odborníků a mnoho dalšího - to vše nabízí časopis IKEA FAMILY LIVE.

Čtěte více
  • Nenechte si ujít skvělé nákupy!
  • Přidejte se k IKEA FAMILY. Je to zcela zdarma.
Zobrazit všechny výhody pro členy